Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że należy ze sobą wozić trójkąt ostrzegawczy, nie każdy jednak pamięta, jak i gdzie go ustawić. Prezentujemy krótką ściągę, którą warto wydrukować i wozić w samochodzie.
Przede wszystkim – trójkąt ostrzegawczy powinien znajdować się na wyposażeniu większości pojazdów mechanicznych, nie licząc motocykli. Przy jego zakupie powinniśmy zwrócić uwagę, czy posiada pełną homologację, bez niej możemy mieć problemy w czasie kontroli przez służby drogowe. Homologacja wymusza na producentach stosowanie powłok o odpowiednio odblaskowej powierzchni. Brak trójkąta w przypadku awarii lub wypadku albo niewystawienie go to mandat rzędu 50-200 złotych.
W przypadku wypadku, awarii lub uszkodzenia prowadzący pojazd silnikowy jest zobowiązany wystawić trójkąt w następujących przypadkach:
- na drogach ekspresowych, autostradach itp. – w każdej sytuacji, trójkąt należy umieścić 100 metrów za pojazdem na jezdni lub poboczu – w zależności od miejsca awarii. Należy także włączyć światła awaryjne, a w przypadku ich braku – pozycyjne,
- na drogach twardych poza terenem zabudowanym – trójkąt oraz światła awaryjne należy włączyć w miejscu, gdzie niedozwolony jest postój, a jeśli zepsute auto znajduje się na poboczu – w miejscu, gdzie może być niedostatecznie widoczne. Trójkąt należy umieścić 30-50 metrów za pojazdem. Konieczne jest także włączenie świateł awaryjnych lub postojowych,
- w na drogach w terenie zabudowanym – trójkąt należy umieścić za pojazdem lub na nim, jednak nie wyżej niż 1 metr nad ziemią, należy również włączyć światła awaryjne albo postojowe. Trójkąt oraz światła należy użyć w miejscach, gdzie zakazany jest postój.